PİLATES

Pilates sıkıcı, sonsuz tekrar edilen sporlardan ayrılır. Bir hareket en fazla on kez tekrarlanır. Sonucu kısa zamanda hissedilir ve sonrasında gözlemlenebilir. Seans bittiğinde yorgunlu hali olmaz tam aksine tamamıyla rahatlamış bir halde ayrılırsınız.

Pilatesle hareketler birinden diğerine akar. Bu pilatesi zevkli bir hale getirir. Kendimizi bir dansçı ya da jimnastikçi gibi hissedersiniz.Pilatesle birlikte denge, kontrol gibi yetenekleri de kazanırız. Pilates zekice planlanmıştır ve bu yüzden harekette ekonomiyi sağlar. Sadece vücut ile değil vücut ve düşünce gücünün birleştirilmesi ile uygulanır. Bu yüzden sonuç etkili ve pozitif gelişme kaçınılmazdır.

Pilates ile tüm vücut esner ve omurların arası açılır. Dolayısıyla, bu teknik uzun süre uygulandığında düzgün duruşun sağlanmasıyla boyunun 2-3 cm uzaması mümkündür Pilates, kas yapısını bir bütün haline getirir. Bu sayede kilo vermeseniz de incelirsiniz çünkü kasların şekli vücudunuzu toparlar. Kısa sürede güçlü ve uzun kaslara sahip olmanızı sağlayan tek egzersiz yöntemi olan pilates, vücudun dayanıklılığını arttırdığı için sakatlanmaları büyük ölçüde önler.


Pilates'e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz. Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.

Egzersizlere yeniden başlandığında iki yıl ara verilmiş bile olsa sanki dün bırakılmış hissi verir. Bunun dışında alışılmış egzersiz rutinlerden farklı olarak; diğer egzersizler kasları vücudun dışından içine doğru çalıştırırlar. Pilates de ise kaslar, vücudun derinliklerinden başlayarak dışına doğru çaıştırılır.

İçeriden dışarı doğru yapılan çalışmalarda vücudu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Bu şekilde daha önce hiç bilmediğiniz kasları keşfederiz ve çok küçük kas grupları bile kullanılmaya başlanır. Sonuçta tüm hareket açıklığı boyunca yardımcı olabilecek bir kontrol mekanizması geliştirlmiş olur.

formda-kalinegzersiz-2